Sıcak Suyla Duş Almanın Zararları

Özellikle soğuk havalarda sıcacık suyun altında duş almak oldukça güzel olmaktadır. Peki sıcak su ile yıkanmak doğru mu? Sıcak suyla duş almanın zararları var mı?

Hastalanmamak adına kış aylarında yaza göre daha sıcak su ile yıkanmak doğru olacaktır. Ancak duş alırken çok aşırı sıcak su kullanmak sağlık açısından çok da faydalı değildir. En ideal olan ılık su ile duş almak olup sağlığınız için faydalı olacaktır. Yani çok soğuk bir suyla duş almak da sağlığınız için tehlikeli olabilecektir.

Sıcak su ile duş almak cildin kurumasına sebep olacaktır. Sıcak su yağsız kalmasına ve cildin kuruyup pul pul olmasına ve bu kuruluk sonucunda da çatlamalar meydana gelecektir. Mutlaka sıcak duştan sonra nemlendirici kullanılması gerekmektedir. Cilt kuruluğunun sürekli hale gelmesi egzama gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

Çok sıcak su ile duş almak kollarda ve bacaklarda kaşıntıya neden olabilmektedir. Bu kaşıntı durumu da kılcal damarların genleşmesinden kaynaklanmaktadır. Sıcak suyla yıkanıyorsanız, duşun sonunda mutlaka ılık su ile yıkanın. Sıcak su saç tiplerinin de kuruyup kaşınmasına neden olacaktır. Sıcak su cilt için hiçbir şekilde faydalı değildir. Eğer ki sürekli olarak sıcak su ile yıkanmaya alıştıysanız ve cilt sorunları yaşıyorsanız artık ılık su kullanmayı tercih etmelisiniz. Sıcak suyla duş almanın faydaları olduğu söylense de çok faydalı olduğunu söyleyemeyiz.

Erkeklerde sıcak su yumurtalıklara zarar verip spermlerin zarar görmesine ve kısırlığa neden olabilmektedir. Aşırı sıcak su ile duş almak kalp çarpıntısına ve fenalaşmaya neden olabilir. Yemek yedikten sonra en az 2-3 saat sonra duşa girilmesi tavsiye edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir