Papatya Çayı Ömür Uzatıyor

Yapılan bir araştırmaya göre papatya çayı kadınların ömrünü uzatıyor ve ölüm riskini azaltıyor.

Bitkisel çayların aşırı tüketiminin zararlı olduğu uzmanlar tarafından açıklanıyor. Dikkatli ve yeterli miktarda kullanılması sağlığa faydalı olduğu biliniyor. Diyetisyen Şebnem Kandıralı, papatya çayının kadınlarda ölüm riskini düşürdüğünü ve ömrünü uzattığını söyledi.

İHA’nın haberine göre, Teksas Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonucuna göre papatya çayı ölüm riskini %29 azaltıyor. 65 yaş üzeri kadınlarda yapılan araştırma sonucuna göre papatya çayı içenlerin içmeyenlerle kıyaslandığında içenlerin ölüm riskinin %29 daha az olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar sadece kadınlar için geçerlidir.

Papatya anti aging ve sağlığı destekleyici özellik içermektedir. Papatya içinde luteolin, rutin, kafeik asit ve kuersetin adlı besinler bulunmaktadır. Apigenin adlı antioksidanı içerir, anti kanser ve anti inflamatuar (iltihap karşıtı) özellik göstermektedir. Papatya kan şekeri ve kan basıncını düşürmektedir, kan inceltici özelliği vardır, bu sayede de kalp krizi ve felç riskini azaltmaktadır. Papatya çok yönlü bir bitkidir, hazımsızlık, ülser, uykusuzluk, anksiyete, hemoroid ve egzama gibi çeşitli sağlık sorunlarının hafifletilmesinde kullanılmaktadır.” Kadınların bitki çayı tüketimini artırması sağlık açısından çok faydalı olacaktır. Sallama olarak adlandırılan hazır bitki çayları yerine demleme olarak yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir