Omega 3’lü Yoğurt Yapımı

Daha parlak, daha güzel daha sağlıklı bir cilde kim sahip olmak istemez…
Bunun için keten tohumu tozu ile güçlendirilmiş Omega 3’ü, antioksidanı, vitamini, minerali vb yükselmiş fonksiyonel yoğurt en iyi doğal gıda kaynaklarındandır.. Gıda Mühendisi Erdem Öner’in tavsiyeleri şöyle:

omega3luyogurt

KETEN TOHUMLU YOĞURT
📌Omega 3 biliyorsunuz 2 şekildedir. Biri hayvansal omega 3 (EPA ve DHA yağ asitlerinden) olup beyin sağlığı için kullanımı önerilirken; diğeri bitkisel Omega 3 (ALA yağ asidi) olup daha çok güzel bir cilt için kullanımı önerilir. Keten tohumu hepsini ihtiva eder.
📌Keten tohumu tozu ile yoğurt mayalarsak neler olur;
1️⃣Yoğurdun protein miktarı %1 artar (%4’den %5’e)
2️⃣Yoğurdun toplam yağ miktarı %3.5’den %4.2’ye kadar artar
3️⃣Diyet lifi %25 artar (0’dan %25’e)
4️⃣Omega 3 zengini olur
5️⃣Yoğurdun kıvamı da iyi olur (maylandıktan sonra 1 gün kapak açık dolapta beklemeli). Tadı da çok güzel olur, herkes tarafından rahatlıkla tüketilebilir
6️⃣Yoğurt ve keten tohumu tozu birlikte tokluk hissini de arttırır
Ve en önemlisi de eğer hipertansiyon, kalp hastalığı, meme kanseri, böbrek rahatsızlıkları gibi kronik hastalıklar varsa bu şekilde yoğurt tüketmenizi tavsiye ederim…
Yapmanız gereken tek şey LİTRE BAŞINA 20 GRAM TOZ HALİNE GETİRİLMİŞ KETEN TOHUMU ile mayalamadan biraz önce pastörize (günlük) süte koyup karıştırmak ve normal yoğurt mayalar gibi yoğurt mayanızı ilave edip yoğurdunuzu 5-6 saat mayalamaya bırakmak (kaynatılan sütlerde mayalama süresi 4 saat kadar olabilir. Pıhtı oluşunca mayalanma tamamdır)
İdeal yoğurt mayalama ölçüsü ise 1 litre süt için 2 tatlı kaşığı yoğurt mayasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir