Kavanozlar Nasıl Sterilize Edilir?

Konserve yapıldıktan sonra yapılan en büyük hata, kapak kapatıldıktan hemen sonra daha iyi vakum tutsun diye ters çevrilerek bekletilmesidir. Buna göre konserve yaptıktan sonra doğru kapama yaptıysak ters çevrilmeye gerek kalmayacaktır. Gıda Mühendisi Erdem Öner’in tavsiyelerine dikkat edelim.

kavanoz

✔Konserve yapımından daha önce çokça bahsetmiştim ve buna ek olarak dikkat etmeniz gereken bir husus da konserve yapım öncesi dolum yapılacak kavanozların fırında steril hale getirilmesi yani; 120 DERECE SICAKLIKTA 15 DAKİKA boyunca bekletilmesidir.

✔#sterilizasyon; yani sıfır mikrop önemli. Özellikle bu dönemde başlayan kışlık hazırlıklarda kötü #hijyen sonucu çok canlar yanabilmektedir. Zehirlenme ihtimaline karşı en başta ne yapabiliriz, çözüm ne olabilir için #konserveciliktekritiknokta paylaşımını okuyabilirsiniz.

✔Ekipmanlardan cam kavanozlarınızı dolum öncesi mümkünse deterjansız, sıcak su ile yıkandıktan sonra fırın içerisinde böyle kurumaya bırakabilirsiniz Bunun esprisi öncelikle hijyenin sağlanması, hem de sıcak dolum sayesinde dolum sonrası ısı kaybı olmayacağı için daha iyi vakum tutan konserveleriniz olacaktır.
✔Fırında düz değil de ters vaziyette tutmamın sebebiyse fırın ısıtıcı ızgarasının üstte olup kavanoz içerisine yabancı bir cismin düşmesini engellemektir.

✔Konserve dolumu yaparken hiç kullanılmamış kavanoz kapağı kullanımı şart olup az da olsa darbe görmüş bir kapak ile vakum atması olasıdır, bozulma kaçınılmazdır. Kapak steril edilemiyor çünkü plastik conta zarar görebilir. Kaynar sudan çok hızlı geçirip temiz bez ile kurulayıp kullanılmalı, kapakta su kalmamalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir