Okullarda Beyaz Bayrak Uygulaması

Ülkemizde okullar maalesef temiz değildi. Özellikle tuvaletler oldukça kötü durumda olduğu için çocuklarımız kullanamıyordu. Artık okulların eskisinden temiz olması için kollar sıvandı. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile yapılan denetimler sonucu temiz okullarda beyaz bayrak ve sertifika ile ödüllendiriliyor. Temiz okul sağlıklı okul sloganı ile tanıtılan beyaz bayrak projesi oldukça başarılı.

Okulların, temizlik ve hijyen açısından belirli kriterler esas alınarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde denetlenmesi, okul sağlığının iyileştirilmesi hususunda teşvik edilmesi için uygulanan projede gerekli kriterleri karşılayan okullar artık Beyaz Bayrak ve beyaz bayrak sertifikası ile ödüllendiriliyor.

Temiz ve hijyen açısından 100 üzerinden 90 puan alan okullara beyaz bayrak verilmektedir. Okulun içi ve çevresi, idari birim, öğretmen odası, kütüphane, ısıtma durumu, spor ve tiyatro salonu, atölyeler, laboratuvar, revir, kantin, tuvaletler ve içme suları göz önüne alınarak 100 puan üzerinden değerlendirme yapılmaktadır.

Bu şartları sağlayan okullar beyaz bayrak sertifikasına sahip olup aynı zamanda prinç levha verilmektedir. Okulun görülen bir yerine beyaz bayrak asılabilmektedir. Düzenlenen bu sertifika iki yıl geçerli olmaktadır.  Beyaz bayrak uygulaması kapsamında yapılacak çalışmalar ve denetimlerle ülke genelindeki okulların tamamının beyaz bayrak alması suretiyle çocuklarımızın sağlıklı ve hijyenik şartlarda eğitim alması hedefleniyor. Umarız ki tüm okullar beyaz bayraklı olur ve çocuklarımız çok daha temiz ve hijyenik yerlerde eğitim almaya devam eder.

05/06/2015 tarihinde yürürlüğe giren uygulama bugün hız kazanmış olup denetimler devam etmektedir. Yapılan bu uygulama ile okullar arasında temizlikte rekabetin olması olumlu bir durum. İlgili kurumları tebrik ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir