Okul Çantası Ağır Olmamalı

Ortopedi ve Travmatoloji Uzm. Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, çocukların kullandığı sırt çantalarının birçok probleme neden olduğunu belirtti ve çocukların taşıdığı çantaların kendi ağırlıklarının %10’unu geçmemesi gerektiğini söyledi.

Çocukların gelişmekte olan bireyler oldukları, taşıdığı okul çantaların çocukların gelişiminde büyük önem taşıdığını bildiren Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, “Bu ölçüde de ileride kalıcı olabilecek birtakım deformitelere ya da geçici olsa da birtakım sıkıntılara düşmemek için özellikle çantanın ağırlığı ve nasıl kullanılacağı konusunda dikkat etmek lazım” şeklinde açıklama yaptı.

En pratik ölçü olarak çanta ağırlığının, çocuğun vücut ağırlığının %10’unu geçmemesi gerektiği gerekiyor. Örnek olarak 45 kg olan bir çocuğun 4,5 kg’dan daha fazla sırt çantası taşımaması gerekiyor. Çantanın tek omuza alınarak taşınması da çok yanlış ve iki tarafın da takılarak kullanılması gerekiyor. Tek tarafı takılarak sırt çantası kullanmak ileride şekil bozukları da oluşturuyor. Çantanın dengeli bir şekilde ayarlanması sağlık açısından oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir