Maske Satışı Yasaklandı Mı?

Medikal maske satışı artık yasak mı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6 Nisan 2020 akşamında yaptığı açıklamaya göre, medikal maskelerin ücretli olarak satışı yasaklandı. Artık maske üreticileri para ile maske satamayacaklar.
Peki, parayla maske satışı bitti mi 
Eczanelerde marketlerde maske satışı ücretsiz mi?
Marketlerde, metrobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarının önünde maske dağıtımı ücretsiz olarak yapılacak.

PTT kargo aracılığıyla her hafta 5 adet medikal maske, kapınıza kadar ücretsiz olarak getirilecek. Maske dağıtımı için 20-65 yaşları arasında olmanız gerekmektedir. Başvuru E devlet üzerinden yapılıyor. TC kimlik numaranız ile giriş yaparak gerekli bilgileri dolduranlara maske gönderimi yapılmaya başlandı.

maske yasaklandi

Erdoğan’ın açıklaması: “Pazar yerleri ve toplu mekanlarda maske takılmasını zorunlu hale getirdik. Pazar yerlerinde tahtalar arasındaki ayrılıklar konusunu hassasiyetle ele aldık. Valiliklerimiz bu süreci çok yakından takip edecekler. Valiliklerimiz e-devletten ücretsiz maske dağıtımına başladı. Kesinlikle parayla maske satışı yasaktır.

Marketlerde verilen maskeler de ücretsizdir. Salgın bitene kadar vatandaşlarımızın tamamına yetecek maske stoğumuz ve üretim planlamamız vardır. Devlet olarak tüm vatandaşlarımıza ücretsiz olarak maske ulaştırmakta kararlıyız. Evlerimizden dışarıya çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımızın 3 adım veya 2 metre mesafeden daha yakın bulunmamalarını önemsiyoruz. Her şehrimizde bulunan il hıfzıhha kurumları ile pandemi kurulları gerekirse ilave tedbirleri geliştiriyorlar. Köy, mahalle, belde ve hatta ilçe düzeyinde kimi yerleri karantinaya alıyoruz. 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımız için Türkiye’nin her yerinde Vefa Sosyal Destek kurumları oluşturduk. ” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir