Mariam Adlı Oyuna Dikkat!

Akıllı cihazlarda oynanan Mariam adlı oyun çocukları ve gençleri intihara sürüklemektedir. Peki nasıl? Mavi Balina oyunundan sonra Mariam oyunu da herkesi harekete geçirdi ve ülkemizde de mahkeme kararıyla erişim engellendi. Mariam oyunu nedir ?

Oyunun açıklamasında “Mariam, çatışmada yaşayan güzel bir kızdır ve dramatik hikayede yaşamanıza yardım etmelisiniz” yazmaktadır. Suudi Arabistan’lı Salman El Harbi’nin yapımcısı olan bu oyun Ortadoğu ülkelerinde oldukça yaygınlaşmıştır. Mariam isimli 9 yaşında olan bu kız kayboluyor ve eve dönmek için yardım istiyor.
Oyun oynamaya başlamadan önce isim, adres ve sosyal medya hesapları gibi birçok kişisel bilgi soruluyor ve bu bilgileri vermek zorunlu. Oyunun birçok yerinde korkunç sesler ve efektler mevcut. Oyunun tüm aşamalarını geçerek bitirinler gece 03.00’da aranıyor ve Seninle tekrar görüşeceğiz” şeklinde tehdit ediliyor. Ayrıca kullanıcılara mesajlar da gönderiliyor.
Oyunla ilgili binlerce şikayetin ulaşmasıyla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ankara Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvurarak, oyuna erişim engeli getirilmesini istedi. Kişisel bilgilerin elde edilmesi ve çocuk psikolojisini bozma tehlikesi olduğuna dikkat çekildi. Cinlerin musallat olması gibi konularla çocukların intihar etmesine dahi sebep olabileceği biliniyor. Oyunu oynayanların ev içinde farklı şeyler görerek şizofrenik durumlar yaşaması oldukça olası hale geliyor.
Çocuklar için bir oyun olarak lanse edilse de kesinlikle çocukların oynayamayacağı düzeyde korku içeren bir oyundur. Neden yapılıp yayınlandığı bilinmez ancak birçok çocuğun bu gibi oyunlardan psikolojisinin bozulduğu ortadadır. Çocukların yanı sıra gençlerin bile bu gibi oyunlardan etkilenmemesi mümkün değildir. Geçtiğimiz yıl ülkemizde “mavi balina” adlı oyunu oynayan birçok çocuk intihar etmişti. İntihara oyundaki emirlerin sebep olduğu biliniyor.
Siz siz olun lütfen çocuklarınızın bu tür oyunları oynamasını engelleyin. Çocukların gün boyu ne yaptığını ne tür oyun oynadığını takip edip başı boş bırakmayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir