Dünya Emzirme Haftası

1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bir annenin bebeğine verebileceği en büyük ve en güzel hediye anne sütüdür. Emzirmeye doğum anından sonra ilk yarım saat içinde başlanmalıdır. Doğumdan sonra ilk altı ay boyunca sadece ve sadece anne sütü verilmelidir. Emzirmenin, hem bebeğin sağlıklı gelişmesine sebep olduğunu hem de anneyi koruduğunu da geçtiğimiz günlerde araştırma sonucu ispatlanmıştı.

Altı aydan sonra da iki yaşına kadar ek gıdalarla birlikte emirmeye devam edilmelidir. Emzirmenin faydaları iki yaşına kadar devam etmektedir. Anne sütü bebek için en doğal, entaze ve en uygun besindir. İlginçtir ki her bebek için kendi annesinin sütü ideal ve mükemmeldir. Bebeğin erkek doğumu, gelişimine göre anne sütünün bileşimi değişmektedir.

Emzirme anne ile bebek arasında duygusal bir bağ da oluşturmaktadır. Anne sütü bedavadır ve en besleyici gıdadır. Büyüme faktörü içerir ve bu sayede bebekler daha iyi büyürler. Anne sütünün özel bir kokusu da bulunuyor ve bebek gözü kapalı iken de bu kokuyu hissederek emmeye başlayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir