Kesme Tahtası Temizliği

Ev içinde her yeri temizler parlatırız da unuttuğumuz bir yer olabilir mi acaba? En önem vermemiz gereken yer olan mutfakta bazı ayrıntılar gözden kaçabiliyor. Tamam, tezgahı sildik. Fayansları ovaladık. Ocağı cifledik. Peki ya kesme tahtası? Kesme tahtanız sizce yeterince hijyenik mi?
Öncelikle evde kesme tahtasının bir tane olmaması gerektiğini biliyoruz. Tavuk, kırmızı et veya balık gibi çiğ ürünleri kesmek için bir tahta; sebzeleri kesmek için ayrı bir tahta kullanılmalıdır.
Tahtalar, plastik olsun, ahşap olsun zamanla aşınırlar. Kesik aralıklarından içeri mikrop ve bakteriler girebilir. Bu yüzden ara ara derin bir temizlik gerekir. Yalnızca cam kesme tahtaları sağlıklıdır. Eğer cam kesme tahtası kullandıysanız bunun hiç de hoş olmadığını anlamışsınızdır. Bıçağı her vurduğunuzda “çat çat” sesi kuvvetlice duyulur ve camın her an kırılacağı hissini verir. Ahşaba devam edersiniz..

Gerekli malzemeler: limon ve tuz
1 tatlı kaşığı tuzu kesme tahtasının üzerine serpin, ikiye kestiğiniz limonun suyunu serptiğiniz tuzların üzerine sıkın. Diğer yarım limonu kullanarak tuzlu kesme tahtasını güzelce ovuşturun. Biraz bekleyin ve sonra durulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir