Brezilya Fönü Zararlı Mı?

Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyoruz elbette ancak güzel görünme isteğinden de kendimizi alamıyoruz. Saçlarımızı boyuyor, açtırma işlemleri uyguluyor, perma, düzleştirme gibi kalıcı uygulamalar yaptırıyoruz. Evet, görüntü güzel oluyor. Peki ya sonrası?
En sağlıklı saç yıkandıktan sonra havlu ile hafifçe kurutularak nemli bırakılan saçlardır. Bunun dışındaki her türlü işlem, hatta kurutma makinesi kullanmak bile zararlıdır.
Brezilya fönü olarak anılan saç düzleştirme uygulaması da acaba zararlı mıdır? Brezilya fönü aslında keratinle yapılan bir işlemdir. Ancak ucuza getirmek adına tecrübesiz kişilerce yapılan uygulamalarda saç tellerinin inceliğine göre kullanılan düzleştircinin ısısının yüksek kullanılması ve keratini saça sabitlemek için gereğinden fazla presslenmesi sonucu düzleştirici saça zarar verir. Zaten düzleştiricinin tek başına kullanılması da zararlıdır.
Anlık görüntü ne kadar hoşunuza gitse de takip eden aylar içinde saçlarınızda bir yıpranma görülebilir. Hatta bazı araştırmacılar kanser riskini artırdığını dahi söylüyor. Güzellik uğruna bu tür riskleri almak cesaret istiyor. Çok mecbur kalmadıkça boya yaptırmaktan da kaçınmalısınız. Kalıcı düzleştirme işlemini uygulayanlar elbette ki size tavsiye edecekler ve hiçbir zararı olmadığını iddia edeceklerdir.
Brezilya fönü uyguladıktan sonra çok şikayetçi olanlar, saçlarının aşırı şekilde döküldüğünü söyleyenler var. İnce telli saçları olanlara, seyrek saçlı olanlara uygulama yapılmaması gerekiyor. Çünkü saçlar daha da sönük görünecektir. Yine de müşteri kazanma uğruna yapan yerler oluyor.
Elbette ki merak ediyorsunuz ve her gün fön çekmekten kurtulmak, yataktan kalktığınız gibi işinize veya okulunuza gitmek istiyorsunuz. “Bir kereden bir şey olmaz” diye düşünüyorsanız gidin, deneyin. “Saçlarım çok değerlidir” diyorsanız uzak durun. =)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir