Kokularla Stresi Yenin!

Büyük şehirlerde yaşayan insanların hangisi stresle uğraşmıyor ki? Genç, yaşlı hatta çocuk demeden stres altındayız. El kadar çocukların bile kendilerine göre stres oluşturacak nedenleri var. Hemen ilaca sarılmadan önce doğal yöntemlerle sakinleşmeyi deneyebiliriz. Özel bitkileri kaynatıp da içebiliriz ancak kokusu bile yeterli olabiliyor.

İl olarak tarçına değinelim: Mucize bir baharat olan tarçın, stresi önler ve moralinizi yükseltici etkiye sahiptir. Stresli ve gergin olduğunuz anlarda bir peçeteye ya da mendile birkaç damla tarçın yağı damlatarak koklayın. Tarçını kokladıktan birkaç saniye sonra kendinizi daha iyi hissedeceğinizi göreceksiniz.

En çok kullanılan parfümlerden biri olan lavanta, kan dolaşımını hızlandırır ve rahat nefes almanızı sağlar. Kan basıncını düşüren lavanta kokusu, rahatlamanıza ve sakinleşmenize yardımcı olur. Lavanta kokusu, migren ve kas ağrılarına da iyi gelir. Birkaç damla lavanta yağını başınızın ya da kaslarınızın ağrıyan bölgelerine sürerek masaj yaparsanız, son derece etkili bir sonuç alırsınız. Hattaa uyurken bile yastığınızın altına veya baş ucunuza koyabilirsiniz. Böylece rahat bir uyku çekersiniz.

Orta zincirli yağ asitleri (MCFA)’ni içeren Hindistan cevizi yağı, trans yağlara oranla oldukça sağlıklı bir yağ asididir ve metabolizmayı hızlandırır. Kalp atışlarını yavaşlatan Hindistan cevizi, sakinleşmenize ve rahatlamanıza da yardımcı olur.

Kakao oranı yüksek olan bitter çikolata, antioksidan deposudur ve kalp sağlığını korur. Lezzetli tadı ve kokusu beyninizdeki reseptörleri uyararark kendinizi daha iyi hissetmenize ve sakinleşmenize yardımcı olur. En güzeli de bu =)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir