Bebek Bezleri Kısırlık Yapar Mı?

Anneler elbette bebekleri için en iyisini ister. Hiçbir anne, bebeğine zarar verecek ürünleri kullanmak istemez. Bebek bezi seçiminde de hassas davranmak gerekir. Her bebeğin cilt yapısı farklı olduğu için bir bebeğin sorunsuz kullandığı marka bebek bezini bir başka bebek kullanamaz. Hassas yapısı olan bebek ciltlerinde pişik problemleri ortaya çıkabilir.
Bebek bezlerinde birçok yerli ve yabancı marka vardır. Fiyatları da oldukça değişkendir. Her aile kendi bütçesine uygun bir bebek bezi bulabilir. Tabii kalitesinde düşme veya yükselme olabilir.
En çok merak edilen konulardan biri de kadınlar arasında hızla yayılan “Prima kısırlık yapıyor.” tezidir. İsrail üretimi olan bazı markalarda bu tür iddialar ortaya atılıyor. Bebeklerinde prima kullananların ilerde kısırlık problemiyle karşı karşıya gelecekleri söylenir. Bazıları inandığı için kullanmaz; bazıları da güvenle kullanmaya devam eder. Bir gerçek varsa o da uzun süre ıslak kalan bez içinde bebeği bekletmekten kaynaklanan sorunlardır. Özellikle kız bebeklerde idrar yolları enfeksiyonu görülme riski artmaktadır.

İsrail mallarını boykot etme amaçlı olarak ortaya atılmış bir kampanya da olma olasılığı vardır. Kanıtlanmış bir gerçek yoktur. Aynı iddia Orkid marka pedler için de geçerlidir. 12-13 yaşlarında regl görmeye başlayan bir kızın yıllar sonra anne olmak istediğinde sorunlarla karşılaşabileceği söylense de ülkemizde kullanılmaya devam edilecektir.
Sağlıklı günler, karar sizin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir