İlk Down Sendromlu Çizgi Filmimiz

Çocukların severek izlediği çizgi film kanalı Trt Çocuk’ta yeni bir çizgi film başladı. “Kardeşim Ozi” adlı çizgi film diğerlerinden çok farklı. Sıcacık bir aile hayatının işlendiği filmde ana karakter olan Ozi, down sendromlu bir çocuk. Ablası Duru ile birlikte evlerinde, bahçede çeşitli maceralar yaşıyor.
Meraklı, girişken ve mutlu bir çocuk. Ablası onu çok seviyor ve onunla sürekli oyunlar oynuyor. Annesi ve babasıyla birlikte yaşayan çocukların hayatı işleniyor.

Ozi, down sendromlu olduğu için ne dışlanıyor ne de üzerine aşırı düşülüyor. Aralarında birkaç yaş olan ablasından farklı görülmüyor. Ozi’nin konuşmaları biraz farklı. Yarım cümleler kuruyor. “Pazara gittim, biber aldım” cümlesini “Pazara gitti, biber aldı.” olarak söylüyor. Gözleri gerçek bir down sendromlu çocuk gibi yuvarlak ve minik. Başı, vücuduna göre daha büyük ve ensesi de kalın.
Down sendromlu aileler bu çizgi filmi çok sevdiler. Genetik farklılıkların hiçbir şeye engel olmadığını ve hayatın çok içinde, insanların yaşadıkları bir durum olduğunu gösterdiler.

Kardeşim Ozi’nin yerli bir çizgi film olması da önemli. Daha önce dünyada yalnızca bir çizgi film karakteri daha yapılmıştı. TRT’ye bu konuyla ilgili çok mesaj gitti. Farkındalık yaratmak amaçlı olan bu çizgi film için TRT’yi tebrik etmek gerekiyor.
Kardeşim Ozi, her gün 20:45’te TRT 1’de.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir