Yeterince Su İçiyor Musunuz?

Su içmenin çok önemli olduğunu biliyor musunuz? Vücudumuz tüm işlevlerini tam olarak yerine getirebilmesi için suya ihtiyaç duymaktadır.  Yeterli olarak su içmek sindirim sisteminizi düzenleyeceği gibi kilonuzun da kontrol edilebilmesini sağlayacaktır.

Yeterince su içtiğinizi düşündüğünüz halde yanılıyor olabilirsiniz.  Yeterince su tüketmiyorsanız bu durum sağlığınızı etkileyecektir. İçtiğiniz çay ve kahve içindeki suyun vücudunuz için hiçbir faydası olmayacaktır. Günde kaç lt su içmek gerekir ? Amerikan Sağlık Enstitüsü’nün yaptığı açıklamaya göre yetişkin bir erkek günde 3 litre (yaklaşık olarak 13 bardak), yetişkin bir kadın ise 2,2 litre (yaklaşık olarak 9 bardak) su içmelidir. Az su içmek sağlık açısından zararlı iken çok fazla içmek de sağlığınız için zararlı olacaktır.

Yeterince su içmediğinizin belirtileri aşağıdaki gibidir.

  • İdrar rengi koyu olur ve vücuttaki toksinler yeterince atılamaz. Açık renk ise yeterince su içiyorsunuz demektir.
  • Cildiniz kuru, nemsiz ve kırışık ise yeterli su içmediğinizden kaynaklanıyor olabilir.
  • Yeterince su içmemek, acıkma hissi yapar ve su içmek yerine siz yemek yersiniz.
  • Az su içmek baş ağrısına neden olur. Yeterli miktarda su vücudunuza alınmıyorsa tansiyonunuz düşer başınız ağrıyabilir.
  • Yeterince su içmemek vücudunuzun yeterince oksijen üretmemesine neden olur ve yorgunluk hissedersiniz.
  • Eklemlerinizde ağrı oluşabilir. Yetersiz su eklemlerinizde kuruma yapacağı için eklem yerlerinizde ağrı meydana gelir.
  • Gün içinde 4-5 kereden daha az tuvalete çıkıyorsanız vücudunuza yeterince su girmiyor demektedir. Tuvalete çıktığınızda idrar rengi de koyu ise az su tüketiyorsunuz demektir.
  • Kabızlığa neden olabilir. Az su içmenin sindirim sistemini etkilediğini belirtmiştik. Yeterince su içmemek vücudun suyu belirli bölgelerde biriktirmesine ve sindirim sistemine su aktarmamasına neden olur. Bu durum da kabızlığa neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir