Halı Yıkanır Mı?

Halı yıkamak veya yıkatmak toplumumuzda bir gelenek olmuştur. Halı yıkandığı zaman tertemiz oluyor fakat halıya zararı olmuyor mu? Halının yıkanmaması gerektiği halıların kullanma klavuzlarında da açıkça belirtilmektedir. Halı yıkanmamalıdır ve silinerek temizlenmelidir. Silme işlemi için yalnızca kaliteli bir halı şampuanı kullanılmalıdır. Halı şampuanı kullanırken mutlaka kullanım talimatına uygun olarak sadece köpüğü ile temizlenmelidir ve kesinlikle halı şampuanının suyuyla temizlenmemelidir. Unutulmamalıdır ki su da halılar için kirletici bir maddedir. Temizlikten sonra halı kısa sürede kurutulmalı ve kesinlikle nemli bırakılmamalıdır. Kurutma işlemi asla direk güneş ışığı altında yapılmamalıdır.

Halıda deterjan, yüzey temizleyicileri, çamaşır suyu , tuz ruhu gibi maddeler hiçbir şekilde kullanılmamalıdır. Bu tür maddeler halı dokusuna zarar vererek halının zamanla bozulup çürümesine sebep olabilmektedir. Halı temizliği için halı şampuanı yeterli olacaktır. Halınızı halı yıkama firmalarına da vermek yerine kendiniz halı şampuanı ile yıkayabilirsiniz. Bu şekilde temizlik halınızın ömrünü uzatacaktır.

Bir yorum

  1. Halılar yıkanmadan bence temizlik olmaz,silmek yüzeysel temizlik olduğu için,alt kısımlarda kalıntılar olur.Bence annelerimizin yaptığı gibi fırçayla köpürte köpürte yıkamak en temizi :))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir