Unutulan Kolonya Geleneği

Çok değil bundan 3-4 yıl öncesine kadar bayramlarla her evde misafire çikolata ile birlikte kolonya ikram edilirdi. Kolonya tutma işi genelde evin küçük çocuğuna görev olarak verilirdi. Bazı kişiler kolonyayı sevmezdi fakat birçok kişi de kolonya ikram edilmesini beklerdi. Aslında hem eller dezenfekte edilsin diye hem de dolapta bulunabilen bu kolonya ile misafiri serinletmek gibi bir amacı vardı kolonya ikram etmenin. Bu gelenek gün geçtikte unutuluyor ve yeni nesil de artık kolonya ikram etme geleneğini sürdürmüyor. Bu geleneği yaşatmak için bayramlarda kolonya tutmaya devam etmek gerekiyor.

Nerede o eski bayramlar derlerdi ya belki de şimdilerde yapılan bayram toplanmaları ve bayram ziyaretleri de birkaç yıl sonra yapılmayacak. Kolonya eskiden çok daha kolay ulaşılabilirdi ve bayramlarda da her yerde ön planda olurdu ve çok satılırdı. Evlerde bulunan cam şişelere kuruyemişçi dükkanlarına gidilip kolonya doldurtulurdu. Artık böyle bir hizmet de yok maalesef.

Kolonyanın ilk olarak 17. yüzyılda Almanya’da Köln’de Jean Paul Feminis isimli bir seyyar satıcı tarafından yapıldığı söyleniyor. Kolonya ilk keşfedildiği yıllarda tıbbi amaçlı kullanılıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir