Çocuklara Korona Nasıl Anlatılmalı?

Korona virüsü nedeniyle evde kalınması gereken günlerde, çocuklar evde olmaktan sıkılıyor. Parka gitmek isteyen çocuklarımıza, neden gitmememiz gerektiğini anlatabiliyor muyuz? Taze beyinlere bir durumun yanlış izah edilmesi, ilerde beyinlerinde yanlış şemaların oluşmasına neden olabilir. Bİlinçaltına itilebilecek korkulardan onları korumak için sakin kalmak, paniğe yol açmamak önemlidir.

cocuklara korona egitimi

Çocuklara Korona virüsü nasıl anlatılmalı?
Uzman Psikolog Ebru Şen, koronayla ilgili çocuklara kaygı ve paniği artırmayacak şekilde kısa, net açıklamalar yapılmasına dikkat çekti.
” Çocuk psikolojisi alanında çalışan bir uzman olarak, öncelikle çocuklarımızla bu konuyu konuşurken kendi kaygı düzeyimizi kontrol altında tutarak konuşmamız gerekliliği üzerinde önemle duruyorum. Çocuklara sordukları soru kadar cevap verilmesi de önemli. Cevap olarak gereksiz detayların (ölüm oranı vs) verilmemesi, hatta Dünya Sağlık Örgütü’nün belirttiğine göre, bu hastalığa sahip olan insanların yüzde 80’inin kurtulduğuna dair açıklamaların yapılması çok önemli. Her zaman gerçekçi olmak ve kısa, net cevaplar ile açıklamalar yapmak yeterli olacak. Bilim insanlarının ortaya çıkan virüsle ilgili tedavi yolları aradığı ve birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın da tedavisinin bulunacağı yönünde konuşmalar yapıp alınacak tedbirlerden bahsedebilirsiniz. Yaşanan uzaktan eğitim sürecinin de bu tedbirler kapsamında olduğunu açıklamanızda hiçbir sakınca yok. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir