Çocuklar Makarna Yemeli Mi?

Çocuklar için sağlıklı beslenme çok önemlidir. Gün içerisinde belli gıdalardan belli oranlarda almaları gerekir. Çocukların beyin gelişiminin önemli bir kısmı 3 yaşına kadar tamamlanır. Bu yüzden kritik dönemlerde iyi beslenmelerine dikkat edilmelidir. Kritik dönemi iyi atlatamayan çocuklarda ileri dönemlerde zeka sorunları görülebilir.
Kamu spotlarında da çocukların makarna yemeleri gerektiği vurgulanıyor.
6 aydan sonra ek gıdalara başlandığı için bu dönemden sonra çocukların beslenmesinde günlük karbonhidrat ihtiyacının karşılanması gerekir. Neyse ki çocuklar makarnayı çok sever. Makarna gün içerisinde bir porsiyon olarak mutlaka tüketilmelidir. Karbonhidrat bakımından çok zengin olan makarnayı tüketen çocukların şekere olan düşkünlüğü de azalır. Aksi takdirde çocuklarda daha fazla çikolata ve şeker yemeye meyil oluşur.

Makarna düşünüldüğü gibi kilo yapan bir gıda değildir. Üzerine kullanılan soslardaki yağlar ve diğer mezeler kilo yapar. Yerinde duramayan hareketli çocuklara anneleri makarnayı gönül rahatlığıyla yedirebilir.
Makarna, vitamin ve mineraller açısından da çok zengindir. Bu özellikleri sayesinde çocuklar için mükemmel bir enerji kaynağıdır. Ayrıca kalori oranı düşüktür. A, B1, B2 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor ve protein yönünden çok zengindir.

Makarna üzerine peynir veya yoğurt eklerseniz kalsiyum ve protein değerinin artmasını sağlarsınız. Ton balığı ve ceviz ilave ederek Omega 3 bakımından zenginleştirebilir, sebze yemeyen çocuğunuz için sebzeli makarna hazırlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir