Çocuk Oto Koltuğuna Dikkat!

Aracınızda çocuğunuzun güvenliği için koltuk kullanıyor musunuz? cevabınız evet ise doğru kullandığınıza emin misiniz? Koltuk doğru kullanılmadığı zaman oldukça zararlı olabiliyor…

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 150’nci maddesinde yapılan değişiklik ile 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren, boyu 1 metre 35 santimetreden ve kilosu 36 kilogramdan az çocuklar için ‘çocuk oto güvenlik koltuğu’ bulundurulması zorunlu hale getirilmişti.

Çocuk koltukları ülkemizde genellikle düz olarak yüzü öne gelecek şekilde monte edilir. 4 yaşına kadar çocukların kemik yapıları da güçsüz olduğu için dik duramaz ve bu durum riskli durumlara yol açabilir. Bu sebeple de bazı avrupa ülkelerinde zorunlu olarak yapılması gerektiği gibi, 4 yaşına kadar çocukların koltukları arabalara yüzleri arkaya gelecek şekilde bağlanmalıdır. Bebek koltuğu emniyet kemeri ile güvenli bir şekilde bağlanmalıdır. Araştırma sonuçlarına göre koltuk eğer ki ters bağlanırsa 4 kat daha güvenli hale gelmektedir. Alacağınız koltuğun özelliklerine çok dikkat etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir