Bırakın Çocuğunuz Hata Yapsın

Çocuğunuzu hata yapabileceği ve yanlış bir hareket olabileceği konusunda sürekli uyarmak ne kadar doğru? Çocukların hata yapma korkusuyla büyümesi doğru mu?

Her anne baba gibi hata yapmayan, doğru tercihler yapan, iyi çocuklara sahip olmak istiyoruz. Bu sebeple de sürekli onları uyarıyor ve doğrunun hangisi olduğunu anlatıp telaşlanmasına neden oluyoruz. Bu da çocukların hata yapmaktan korkmasına ve sorunlarun çoğalmasına neden oluyor.

Çocukların karakterinin güçlü olması için sürekli baskı yapıp yol göstermek aksine güçsüz olup baskı altında olmasına neden oluyor. Çocukları kontrol etmeye çalışmak ve sürekli uyarmak yerine tercih yapma ve bunun sonuçlarını kendisinin görmesine şans verin.

Biraz serbest bırakarak başarısız olduklarında kendi cesaretlerini toplayarak hangi dersleri çıkarması gerektiğine ve kriterleri kendileri belirlemesini sağlayınız. Bu şekilde kendine karşı güven duygusu ortaya çıkar ve girişken, cesurlık kavramları ortaya çıkar. Bırakın çocuklar kendilerinin neler yapabileceğini ve tercihlerinin sonuçlarını görsünler. Hayatı kendileri yaşayarak öz güven sahibi olup yaşam içinde aktif rol alarak yaşamı tanısınlar. Herhangi bir yara aldıklarında iyileştirmeyi de kendileri öğrensinler. Kendi kararlarıyla başarabilmenin başkasının kararlarıyla mutlu olmaktan çok daha önemli olabileceğini unutmayın.

Sürekli denetim altında tutmadan hata yapmaktan korkmayan bireyler yetiştirmeye gayret etmeliyiz. Sizin verdiğiniz kararlar bir süre sonra onlar için doğru bile olsa onlara yanlış gelebilecektir. Çocuğunuzun kendi doğrularına kendisi ulaşması gerekmektedir. Sizin doğrularınızla yola çıkmak onları mutlu etmeyecektir. Kendi doğrularını kendi görmesi hayatta başarılı olmasını sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir