Şöförlüğünüze Güveniyorsunuz, Arabanız Da Mükemmel. Peki Ya Lastikleriniz?

Yaz geldi, ailenizle beraber tatile gitmek için planlar yapıyorsunuz. Otel rezervasyonları, mayo bikini alış-verişi, güneş bakım kremleri sipariş edildi. Peki ya arabanız! Tabiki de genel bakımını yaptırdınız fakat lastikler? Sadece havasını kontrol etmek veya yaz kış değiştirmek yeterli olacak mı? Performansını arttıracak hatta yakıt tüketiminizi azaltacak yeni teknoloji lastikler ile güveni hissedebilirsiniz. 

Lastik güvenliği ile ilgili aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz haberlerde günlük hayatınızda da kullanabileceğiniz ipuçları bulabilirsiniz.

Şehir içinde araba kullanırken yaptığımız ‘’dur-kalk’’lar sebebiyle lastikler daha çabuk yıpranmaktadır. Aynı zamanda, kazaların %60’ı şehir içinde düşük hızlarda meydana gelmektedir. Dolayısıyla güvenliğinizi tehlikeye atmadan daha uzun dayanabilen lastiklere gereksiniminiz bulunmaktadır.

michelin

Yakıt tüketiminde lastiklerin payı %10 ila %70 arasında değişebilir. Şehir sürüş koşullarında tüketim en fazladır, çünkü daha fazla hızlanma ve yavaşlama vardır. Aynı zamanda, kazaların %60*’ı şehir içinde düşük hızda olur. Dolayısıyla, ideal olarak güvenliğinizi tehlikeye atmadan daha az yakıt harcayan bir lastik tercih istersiniz.

50 km/saat hızda bile acil bir durumda, hava nasıl olursa olsun, yol yüzeyinin kaygan olması veya başka bir durumda, sağlıklı fren yapabilmek çok önemlidir. Şehir koşullarında sürüş, kendi güvenliğiniz ve aynı zamanda diğer araçlar, yayalar, bisikletçiler gibi diğerleri için de sizi dikkatli olmaya zorlar.

Şehir içinde tipik bir araç kullanımı, yüksek yakıt tüketimine neden olan durma ve kalkmalar ile tanımlanır. Lastiklerin maruz kaldığı bütün bu ekstra çalışma, aynı zamanda lastiğin ömrünün kısalmasına da neden olur. Gerçekten de, şehir içinde araç kullanımı lastiklerin otobanda araç kullanımına göre 2 kat daha hızlı aşınmasına neden olur. İdeal olarak, lastiklerinizin uzun ömür performansı etkilenmeden  daha az yakıt tüketmesini dilersiniz.

Kendinizin ve diğerlerinin güvenliği için lastiklerinizin mükemmel yol tutuşuna güvenmeniz çok önemlidir. Fakat bu yol tutuşu yakıttan tasarrufa engel olmamalıdır. Şehir içi sürüşlerde yakıt tüketiminin %30’u lastiklerinizdendir.

Güvenlik açısından, tüm yaz boyunca kış lastiklerinin takılı olması bir hata olacaktır. Kış lastikleri yaz koşulları için uygun değildir. Yaz mevsiminde de, hava koşullarını öngöremediğiniz olur. Havanın kuru veya yağışlı olduğu günler, yol yüzeyinde etkilidir ve yüzeyin daha az veya çok kaygan olmasına neden olur. Yaz koşulları ne olursa olsun, lastiğinizin en mükemmel performansı sağlaması gerekir.

Gelişen teknolojiler, lastiklerinizde bulunması gereken zıt karakterleri bir araya getirmeyi başarmıştır. Anti Surf sistemi ile yeni nesil Çevre Dostu Güç Bileşenli kauçuk  kompleksi entegre edilen yeni nesil lastiklerle kuru yolda, ıslak yolda ve hatta ıslak zeminde viraj almada her koşulda yol tutuşunu garanti ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir