İndüksiyon Ocak Nedir?

Artık evlerde yeni nesil indüksiyonlu ocaklar kullanılmaya başlandı. Bu ocaklar, manyetik alan oluşturan bir elektromıknatıs yardımıyla çalışır. endüstride kullanıldığı gibi artık evde mutfaklarda da kullanılmaktadır. İndüksiyon ocak nedir ?

Bu ocaklarda ocağın her yeri ısınmaz, ısınan sadece ocağın üzerindeki tava veya tencere olacaktır. Ocağın kendisi ısınmadığı için de oluşacak kazalar önlenmiş olur ve daha verimli ısıtır. Aynı zamanda pişirme süresi de normal ocaklara göre daha kısadır. Ancak cam ocakların ya da modern gözüken her ocağın indüksiyon ocak olduğunu düşünmeyiniz. İndüksiyon ocak çok daha farklı bir teknoloji olup lüks bir ocak türüdür. Sadece elektrikle çalışmakta olup gazlı modeli mevcut değildir.

Bilinen standart gazlı ocaklarda çıkan alevin büyük kısmı kabın etrafından kaçtığı için ortamı da ısıtır ve verimliliği daha düşüktür. İndüksiyonlu ocaklarda ısı verimliliği %84 gibi yüksel olan bir oranda iken, eski nesil gazlı ocaklarda bu oran %39.9 gibi düşük oranlardadır.

İndüksiyon ocakların bilinen en büyük faydası da zaman tasarrufudur. Özellikle endüstriyel kullanımda zaman tasarrufu çok daha büyük önem taşımaktadır. Basit bir hesaplama yapmak gerekirse ; 1 litre kadar bir suyu gazlı ocakta kaynattığımız süreye göre indüksiyon ocakta bu sürenin yarısı kadar bir sürede kaynatmak mümkün olacaktır. Ayrıca gazın yanmasıyla oluşan hava kirliliğinden de korunmuş oluruz.
Bilinmesi gerekir ki indüksiyon ocakları sadece demir, nikel, kobalt gibi manyetik özellikli metallerden yapılan tabanları olması gerekir. Yani bu tip bir ocağın çalışmasını sağlamak için indüksiyon tabanlı bir tava veya tencere olması şarttır.

Bir önceki yazımız olan Vestel'den Vakum Teknolojili Buzdolabı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın