Diğer Adı: Meleklerin Meyvesi

Bu faydalı meyveye “meleklerin meyvesi” de diyorlar. Ülkemizde daha çok tanınmasa da faydalarını duyanlar bulup tüketmeye başlıyor. Aslına bakarsanız tropik bir meyve olmasına rağmen fiyatı yüksek değil. Büyük marketlerin yanısıra bazı yerel pazarlarda bile satılıyor. Ana vatanının Güney Meksika ve Orta Amerika olduğu söyleniyor. Kavuna benzeyen bu meyvenin adı Papaya. Evet, doğru tahmin ettiniz. Tadı biraz balkabağını andırıyor.

Papayanın faydaları
Papaya kandaki kötü kolesterolün (LDL) azaltılmasını kolaylaştırır. Bağışıklık sistemini geliştirir.
Sindirim sürecine olan katkılarının dışında papaya enzimleri ödem, iltihap ve yaraların iyileşmesine de yardımcı olur.
Papaya sizi hızlıca tatmin eder ve tok tutar.
Kalp ve damar sağlığı için çok iyidir. 
Kilo vermeyle yardımcı olur.
Papayada bulunan C, E vitamini ve beta-karoten gibi antioksidanlar astım, osteoartrit ve romatoid artriti olan insanlar için yararlıdır.

Papayanın hamilelerde tüketimi
Henüz olgunlaşmamış papaya meyvelerinin içerdiği lateks konsantrasyonu yüzünden rahim kasılmalarına ve düşük tehlikesine neden olabileceği iddia edilmektedir. Bunun yanında fareler ve maymunlar üzerinde yapılan deneylerde papaya tohumu ekstresinin aşırı dozajının doğum kontrol hapı gibi etki gösterip, hamile kalmayı engellediği

Bir önceki yazımız olan Avokado Nasıl Olgunlaştırılır? başlıklı makalemizde avokado faydaları, avokado nasıl olgunlaştırılır ve avokado olgunlaştırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın