Bambu Mutfak Gereçleri

Mutfaklarda yeni ve sağlıklı ürün herkesin ihtiyacı. Toplumsal bilinçlenme ile birlikte artık daha seçici davranabiliyoruz.

Yemek pişirmede ve yemek sunumunda kullanılan metal, aluminyum, çelik gibi maddelerden üretilen kaplar, tencereler, tabaklar, teflon tavalar, metal servis kaşıkları, plastik karıştırıcılar, plastik bardaklar, saklama kapları, plastik sebze doğrama tahtaları v.s; üretim esnasında içinde bulundurduğu birtakım kimyasal maddeler sayesinde uzun vadede insan sağlığını tehdit ediyor.  Bu tehlikenin önüne geçmek amacıyla üretilen alternatif ürünler de yok değil.

%100 doğal bambu bitkisinden oluşan mutfak ürünleri, bakteri barındırmıyor, su ile temas ettiğinde şişme ve kabarma da yapmıyor. Bambu mutfak gereçleri kimyasal bir tehlike saçmadığı gibi, sebze ve meyvelerin vitamin değerlerini koruyor.

Mutfakta kullanılan, bıçak, kesme tahtaları, tepsiler, kaseler tümü bambudan üretilebiliyor. Masif bambudan üretilen bıçaklar, sebze ve meyvelerin vitamin değerlerini koruyarak, mutfağınızın doğal ve sıcak görünmesine de yardımcı oluyor. Bambu, gerek ekolojik özellikleri, gerekse çok hızlı gelişip hasat edilmesi sayesinde çevreci, uzun ömürlü, hafif sağlam ve sağlıklı ürünlerin ham maddesi olarak kullanılmaktadır. Mutfaklarınızda bambu ürünleri kullanmanızı gerek görünüm gerek de sağlık açısından tavsiye etmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Döküm Demir Tencere ve Tavalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

One comment

  1. Bambu kesinlikle sağlıklı değildir. Öncelikle Çinin foseptiklerinin aktığı bataklıklarda yetişir. Oradan kesilir ve bunlar kimyasal yapıştırıcılarla birleştirilip kalas haline getirilir. Atölyelerde işlenip kalınlığı 2 cm i geçmeyen saçma sapan tabak çanak yaparlar. Tİcari enstrumanlarda bunu sağlıklı diye kakalarlar bizim çok bilmiş milletimize. Bu kadar sağlıklı olan bir şeyi size ucuza verirlermi ? Gerçekten samimiyet konusunda hassas iseler neden bulaşık makinesinde yıkamayınız derler. Evet yapıştırıcı eriyeceği ve ürün parçalanacağı için. İllaki sağlıklı bi kap kacak arıyorsanız Porselen yada gerçek reçinesiz ahşaptan yapılmış ürün kullanın.

Bir Cevap Yazın