Yumurtayı İsraf Etmeyelim

Bazı yemek tariflerinde yumurtanın yalnızca sarısı ya da yalnızca beyazının kullanılması gerektiği yazar. Bazı hanımlar yumurtanın geriye kalan kısmını çok iyi değerlendirse de bazıları direkt olarak çöpe atıyor veya lavaboya döküyor.

Örneğin poğaça yapıyor olabiliriz. Tarifin içinde yumurta kullanılması gerektiği yazmıyor olabilir. Ancak poğaçaların üzerine yumurta sarısı sürülmeden fırına verilmez. Bir tepsi poğaça için 1 yumurtanın sarısı yeterli gelir. Tabii yumurta sarısı az bir sıvı yağ ile karıştırılarak sürülse daha iyi olur. Böyle yapıldığında adana kombi servisi yumurtanın beyazı çöpe gidebilir. Yapmamız gereken poğaçanın hamurunu yoğururken içine beyazını da eklemek. Bir yumurta beyazından hamura zarar gelmez. Maksadımız çöpe gitmesin.

Bazı hanımlar da kalan yumurtayı adana evden eve nakliyat sabah kahvaltısında kıracağı yumurtaya ekliyor. Bunu da yapabilirsiniz.

Bir de yumurta kırarken kabuğun içinde yumurta kalmamasına dikkat edin. Ortadan ikiye kırıp kaba döktüğünüz yumutanın kabuğunu elinizle sıyırın. İçinden epey yumurta sıvısı çıktığını gaziantep araç kiralama göreceksiniz. Dikkat edilmeden çöpe giden kabukların 10 tanesinden 1 yumurtalık sıvı çıktığını unutmayın.

2 yorumlar

  1. Gökhan Öztürk

    Çok yararlı bir paylaşım. Çok güzel değinmişsiniz. Sizin gibi insanlar gittikçe azalıyor maalesef.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir