Yazın Balık Yağı Kullanılır Mı?

Vücudun en büyük ihtiyaçlarından biri olan Omega 3’ün gıdalardan yeterince alınamadığı durumlarda, takviye edilmesi gerekir. Genel olarak, ülkemizde yeterli balık tüketimimi olmadığı için Omega 3 eksikliğinin dışarıdan alınan ilaçlarla depolanmaya çalışıldığı bir gerçektir. Çocuklar haricinde, yetişkinlerin de desteğe ihtiyacı vardır.

omega3

Günlük Omega 3 İhtiyacı Nedir?
Günlük 2500 ve 3000 mg Omega-3’ün vücudun ihtiyacını karşılaması için yeterlidir. Çocuklarda ise balık yağı şurupları kullanılmaktadır. Günlük olarak bir çocuk için 10 mg doz alınabilir.

Omega 3’ün faydaları
Omega-3 özellikle, kanda bulunan bir yağ türü olan Trigliserid’in yüksekliğini düşürmede ve halk arasında iyi kolesterol adı verilen HDL düzeyini arttırıyor. Omega-3 yetişkin insanlarda dikkati ve konsantrasyonu artırıyor. Depresyon tedavisini destekliyor ve hatta Alzheimer hastalığı riskini azalttığı da düşünülüyor.

Yaz Aylarında Balık Yağı Kullanılmaz Mı?
Yaz aylarında balık yağının kullanılmaması gerektiğine dair genel bir inanış bulunsa da, Omega 3’e olan ihtiyaç daimdir. Balık tüketiminin azaldığı yaz aylarında ise takviye olan balık yağı kullanımına özellikle ağırlık verilmelidir.

Balık Yağı Seçimi Nasıl Yapılır?
Balık yağı seçerken çok özenli olunmalıdır. Çocukların beyin ve sinir sistemi gelişimi için önemli olan balık yağının seçiminde, ürünlerin içeriğine bakılarak EPA ve DHA değerleri yüksek olan bir balık yağı alınmalıdır. Renklendirici, yapay aroma ve tatlandırıcı içermemesi de dikkat edilmesi gereken diğer hususlardandır. Piyasada, çocuklar için en faydalı olan balık yağının Möllers olduğu söyleniyor. Bunun yanında Oceans markasına da güvenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir