Yaralara Ayva Çekirdeği

Ayva çekirdeğinin birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Şu sıralar mevsimi olmasa da bu yararlı bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik. Ayvanın çekirdeklerini çıkartın. 8-10 tane ayva çekirdeğini yarım çay bardağı su içerisine koyup akşamdan sabah kadar bekletin. Çekirdek ertesi gün jölemsi bir kıvam oluşturuyor.
İşte bu jöle cilde çok iyi geliyor. Yeni bebek sahibi olan anneler her türlü ilacı kullanamadıkları için doğal ürünler aranıyor. Özellikle emziren annelerin göğüs çatlaklarına deva oluyor. Jöleyi göğüs uçlarına sürüp on dakika bekledikten sonra temizleyebilirsiniz. Mucizevi bir şekilde yaraların iyileştiğini göreceksiniz.

Bebeklik döneminde veya ilk çocukluk dönemlerinde oluşan öksürükler için de ayva kullanılıyor. Bu jöle içinden bir tatlı kaşığı alıp bir kapta,bir çay kaşığı da bal ilave edip karıştırın. Bu karışımı içerseniz öksürüğünüze iyi geldiğini de göreceksiniz. Boğaz ağrılarına da iyi geliyor. İsterseniz kaynatıp içine tarçın ve karanfil de atabilirsiniz.

Elbette yazın ayva bulmak çok zor. Bulursanız da yarım kilosu 50 lira haberiniz olsun =) Bu yüzden kış ayından ayva çekirdeklerini dondurucuda bekletenler var. Gerektiği zaman kullanılabiliyor.
Sağlıklı günler..

Not: Hamilelik döneminde ayva tüketmek bebeğin güzel olmasını sağlar. Bu bir hadis-i şeriftir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir