Vajinal Mantar Tedavisi

Mantar bir cilt hastalığıdır ve vajinal bölgede de olabilmektedir. Kadınlarda görülen bu hastalık özel bölgede olduğu için utanılacak bir durum olarak düşünülür. Bazı kadınlar bu sebepten dolayı sorunlarını kimseyle paylaşmadan, doktora gitmeden kendileri çözmeye çalışır. Oysa ki doktorun görmesi ve ona göre bir teşhiş koyması gerekir. Genelde fitil ve krem tedavileri uygulanır. Bakteriyel bir durum olduğu için canlı bakterileri içeren fitillerle tedavi yapılır.

“Ben evde kendim tedavi etmek istiyorum.” diyorsanız da bitkisel olarak birkaç tedavi yöntemi var. Kişiden kişiye ve mantarın durumuna göre seçeneklerin etki göstermesi değişebilir.
Vajinal mantarın evde tedavisi için:
İlk olarak bal yöntemi var. Yüzde yüz doğal olan bir balı günde bir defa mantar olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda bal şerbeti de içmek yararlı olacaktır.
Bakteriyel bir durum olduğu için ev yapımı yoğurt yemek de çok iyi gelecektir. Onun yanında kefir içmeyi de deneyebilirsiniz.
Vajinal bölgeyi sirkeli su ile temizlemek de oldukça faydalıdır. 1 litre su için 1 su bardağı sirke kullanmalısınız.
1 litre suya 2 yemek kaşığı karbonat ekleyerek de vajinal temizlik yapabilirsiniz.

Hamilelikte vajinal mantar görülme olasılığı hamile olmayan kadınlara göre daha fazladır. Bunda endişe edecek bir durum olmasa da doktora görünmekte fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir