Uzun Yaşamın Sırrı Natto Yemeği

Geleneksel bir Japon yemeği olan Natto Türkler arasında da çılgınca tüketilmeye başlandı. Sağlık için oldukça faydası olduğu söylenen Natto’yu herkes merak ediyor ve evde pişirmeye çalışıyor. Peki Natto nedir ve nasıl yapılır ? Natto’nun faydaları nelerdir ?

Japonlar tarafından çok sevilerek tüketilen Natto’nun içeriğinde demir, magnezyum , kalsiyum, potasyum bulunur. Aynı zamanda çinko, selenyum ve fosfor bakımından da zengindir. Bu besinler sayesinde içerdiği güçlü probiyotiklerle birlikte, nattonun faydaları arasında böbrek taşlarını önleme, beyin sağlığını artırma, sindirim sağlığını iyileştirme gibi birçok fayda sunar. Japonların uzun ve sağlıklı yaşamının sırrı olarak görülen yemeği bizler de çok merak ediyoruz.

Natto’nun tadı nasıl?
Natto’yu tadanlar onun tadının çürümüş bir yiyecek gibi olduğunu ve yenmesinin çok zor olduğunu söylese de Japonlar alıştıkları için, saplık kaynağı olarak gördükleri için yemeye devam ediyorlar. Bir ilaçtan daha faydalı olduğunu düşünüyorlar.

Natto nasıl yapılır?
Soya fasulyesi ıslatılarak, sonra buharda pişirilerek veya kaynatılarak yapılır. Daha sonra içerisine, bakteri Bacillus subtilis eklenir, ardından mayalanır.

Nattonun içerisinde yüksek miktarda K Vitamini bulunur. Natto vücuda peynirden 100 kat daha fazla K2 Vitamini sağlar. K vitamini kemik mineral yoğunluğunun korunmasında ve osteoporozun önlenmesinde kilit rol oynar.
Notta fermente edilmiş soya fasulyesinden yapılan bir yemek olduğu için sağlık açısından olağanüstü faydalar sunar. Diğer soya biçimlerinden farklı olarak, natto gastrointestinal problemleri tetiklemez. Natto beslenmesinde nattokinaz denilen bir enzim vardır. Bu enzim sayesinde, nata birazdan öğreneceğiniz hastalıkların önlenmesine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.
Natto, fermantasyon işlemi sırasında eklenen faydalı bakteriler sayesinde içerisinde bol miktarda probiyotikler barındırır. Bakteriler kanın pıhtılaşmasını azaltmaya ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilecek enzimler üretir.
Natto’nun kansere karşı da mükemmel bir koruyucu olduğu söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir