Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ütü, ev için ve ev hanımları için en önemli cihazlardan birisidir. Ütüde bakılması gereken önemli noktalar mevcut. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar ütünün tabanı, ısı gücü(watt) ve buhar gücü. Ekstra özelliklere de göz atmakta fayda var.

Markaların özel tabanlı ütüleri mevcut. Bu özel tabanlar hem kumaşı parlatmaz hem de yapışmaz. Seramik ütüler de tercih edilebilir. Özellikle Philips marka ürünlerde özel Azur taban kullanılmaktadır. Tabi ki teflon taban ve çelik tabanlı ütüler artık mazide kaldı.
Kırışıklıkların açılması için ısı gücü 2400 watt olması yeterli olabilmektedir. Ütülerde ısı gücü seçeneği 2700 watt’a kadar çıkabilmektedir. Isı gücü arttıkça enerji sarfiyatı da artmaktadır.
Otomatik kapanma özelliği de önemlidir. Ütünün masa üzerinde unutulması durumunda otomatik kapanma özelliği 30 saniye gibi bir süre sonra devreye girmekte ve ısınma kesilmektedir. Yangın tehlikesine karşı alınan bir önlem olacaktır.
Otomatik temizleme özelliği de ütünün ömrü ve ütülenen kıyafetlerin temizliği için önemlidir. Otomatik olarak kendi kendini temizleme yapılabilen bir ürün almanızı tavsiye ederiz. Belli aralıklarla otomatik temizleme yaparak ütünün kireçten arınmasını ve ömrünün uzamasını sağlayabilirsiniz.
Buhar kazanlı ütüler ise bazı ev hanımları tarafından tercih ediliyor olmasına rağmen çok kullanışlı değil ve aşırı yer kaplıyor. Her seferinde suyunu doldurup boşaltmak zor gelebilir. İki dakikalık tek parça ütü için de koca kazanı ısıtmak enerjiden yana sorun yaratabilir.
Ütülerin içinde en iyisi, en kalitelisi Philips. Braun, Bosch, Arzum, Bosch gibi markalar da daha sonra gelmektedir. Ütülerin en büyük düşmanı düşürmedir. Düşürmediğiniz ve sürekli bakımını yaptığınız sürece bir ütüyü uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir