Davlumbaz ve Aspiratörlerde Yangın Tehlikesi!

Davlumbaz ve aspiratörler mutfaklar için oldukça gerekli cihazlardandır. Ancak doğru kullanılmadığında evde yangın çıkarabilecek en tehlikeli bir cihaz haline gelebiliyor.

Temizliği ihmal edilen veya hiç yapılmayan bu aspiratör ve davlumbazlar yangın tehlikesi oluşturabilir. Evde yangın çıkarma tehlikesi bulunduğu için temizliği çok önemlidir. Cihazların ve filtrelerin temizlendiğine dikkat edilmelidir. Ayrıca doğru kullanım da sağlanmalıdır.

Aynı zamanda davlumbazınızın altında yüksek alev oluşturmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yağ tutan filtredeki yağlar tutuşarak yangına sebebiyet verebilecektir. Bu yağların tutuşması çok kolay olacaktır.

Temizliğe başlamadan önce cihazı fişten çekmeyi unutmayın. Cihazın iç ve dış yüzeylerini aşındırıcı olmayan deterjanla ve yumuşak bir bezle silebilirsiniz. Aspiratör ve davlumbazların filtreleri de bakım gerektirmektedir. Cihazlarda bulunan metal yağ filtreleri temizlenebilir ve yeniden kullanılabilir. Meral filtre 2-3 ayda bir mutlaka temizlenmelidir. Bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz ve iyice kuruladıktan sonra tekrar cihazınıza takabilirsiniz. Cihazlarda bulunan karbon filtreler de iç kısımda bulunur ve belli sürelerde değişmesi gerekmektedir. Karbon filtreler yıkanmaz ve yeniden kullanılmaz.

Uzun süre temizlik yapılmadan aspiratör ve davlumbazlarda yağ ve kirler filtrelerden kaçarak havalandırma kısmına doğru ulaşabilir. Bu kısımda biriken kirleri aşındırıcı olmayan uygun bir deterjanla bir bez veya sünger yardımıyla kolayca temizleyebilirsiniz. Düzenli olarak temizlik yaptığınız takdirde cihazın motor ömrü de daha uzun olacağı gibi kötü kokular olmayacak ve yangın tehlikesi olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir