Unsuz, Çikolatalı Diyet Kek Yapalım

Diyet yapanlar birçok yiyecekten uzak kalmak zorunda. Ara ara da olsa bazı yiyecekler yenilebileceği gibi bazıları rahatlıkla yenilebilir. Formunuzu korumanıza yardımcı olacak olan unsuz kek’i biz araştırdık ve sizin için unsuz çikolatalı kek tarifini paylaşıyoruz.

Malzemeler
200 gr.tereyağı
250 gr. bitter çikolata
4 yumurta
1 su bardağı pudra şekeri

Yapılışı
160 derece fırını hazırlayın ve tabanı çıkan bir kek kalıbını yağlayın. Tereyağı ve bitter çikolatayı, ısıya dayanıklı bir kabın içine koyun. Bu kabı, içinde su kaynayan başka bir tencereye koyun. Kabın tabanı su ile temas etmemelidir. Bu şekilde ben mari usulü erimeye başlayacaktır.

Mikser ile, 4 adet yumurta sarısını ve 1 su bardağı pudra şekerinin yarısıyla yaklaşık 5 dakika boyunca, krema kıvamına gelene kadar çırmaya devam edin. Ayrı bir kapta da, 4 adet yumurta beyazını biraz çırpıp kalan pudra şekerini ekleyin ve eriyene kadar karışımı kabartın.
Yumurta sarılarına eriyen çikolatadan 1 kaşık ekleyerek  karıştırın.Burada amaç, yumurta sarılarının sıcak çikolatayla pişmeden karışımını sağlamak,bu yüzden çikolatayı  yavaş yavaş eklememiz gerekli.

Daha sonra, oluşan bu karışıma yumurta beyazlarının yarısını ekleyin ve karıştırın.Karıştırma işlemini dıştan içe doğru  yapmak gerekiyor. Böylelikle karışımı fazla cıvık hale getirmemiş ve yumurtaları söndürmemiş oluyoruz.. Kalan yumurta beyazını da koyup karıştırarak birbirine yedirin.

Karışımı kek kalıbınıza boşaltın ve 50-55 dakika boyunca önden 160 derecede ısıtılmış fırında,üzeri kabuk bağlayana kadar pişirmeye devam edin. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir