Su Aygırı Sütü Pembedir!

Su aygırılarını bilirsiniz. Bazen suda bazen karada dolaşabilme imkanları vardır. 8 aylık bir gebelik süresinin sonunda sadece bir tane yavruları olur. Yavrularını su içindeyken emzirirler. Sütlerinin rengi de pembe renkte oluyor. İlk başta pembe renk süt akla uygun gelmese de gerçek bu. Çok yağlı olan bazı sütlerin krem renginden sarıya çalan bir renkte olduğunu gördük ancak pembe süte alışık değiliz.

Sütün renginin pembe olmasının sebebi su aygırlarının hipposudoric acid ve norhipposudoricacid adlı iki farklı vücut salgısı belirtilmiştir. Bu iki asit türünün renkleri sırasıyla açık kırmızı ve açık turuncu olduğu gibi, vücuttaki bakteri gelişimini engelledikleri belirtilmektedir. Bunun yanında derilerinin üzerinden de salgılanan bu sıvılar, renklerinden ötürü Güneş’in zararlı ışınlarına karşı daha iyi bir koruma sağlamakta ve dolaylı olarak da süte karıştığı belirtilmektedir,

Rengi çok tatlı göründüğü için tadını da merak ediyoruz. Bulursak ilk fırsatta deneriz gibi görünüyor. Çilekli süt renginde olduğu için de süt içmeyen çocukların da böylece süt içmeye başlayacağı düşünülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir