Stresten Yiyenlerden Misiniz?

Stres yaşamayan insan yoktur. Yaşam şartları bizi sürekli bir beklentiye itiyor. “Şu da olsun, bu da olsun.” derken kendimizi bilerek ya da bilmeyerek sıkıntıya sokarız. İşte böyle durumlarda kendinizi yemeye verenlerden misiniz? Cevabınız “Evet” ise sonrasında da kilo verme sıkıntınız olabilir. Pişman olmayın!

Bazılarında ise stres iştahsızlık yapıyor.  Yaşayacak kadar yemek yemeye başlıyorlar. Hatta yemek kokusuna bile tahammül edememeye başlıyorlar. Sıkıntıda oldukları konu her ne ise akıllarına geldiğinde mideleri bulanmaya başlıyor. Zamanla kilo vermeye başlıyorlar. Onlar gıpta edilesi kişiler gibi görünse de kendileri bu durumdan oldukça şikayetçi oluyorlar. Kilo verdiklerini üzülüyorlar.

Stres altındaki birçok insan kendini daha fazla yemek yerken bulabilir. Bu kişiyi kısa süreli mutlu edebilir. Eğer küçüklüğünüzden beri tatlı yiyerek stresinizi bastırıyorsanız, sinirlilik halinde sürekli ağzınızda bir şeyler olmasını istiyorsanız veya kortizol düzeyiniz sizi atıştırmaya yönlendiriyorsa bu duygusal yemek yeme durumunuzu su içerek çiğ sebze atıştırarak veya daha sağlıklı yiyeceklere yönelerek stresli durumunuzu azaltabilirsiniz.

Depresyonda olan insan da yemekle ilgili sıkıntıya girebilir. Antidepresan tedavisine başladıktan sonra kendisini mutlu hissetmeye başlayan insan sürekli olarak tatlı bir şeyler yemek ve mutluluğuna mutluluk katmak ister. Kısacası her daim kendimize hakim olmaya çalışmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir