Evde Tavuk Suyu Bulyon Yapımı

Marketlerde hazır olarak, küçük paketlerde satılan tavuk bulyonlarını herkes bilir. İçine koyulan yemeğe lezzet katarlar. Çorba ve pilav gibi yemeklerin içine hazır bulyonlar eklendiğinde tadına doyum olmaz. Bunun sebebi hazır paketlerin içinde bulunan MSG yani monosodyum glutamat adlı katkı maddesidir. MSG maddesi, eklendiği gıdaya ayrı bir lezzet katarak, bağımlılık yaratır. Bu yüzden tavuk suyunu evde hazırlamakta fayda var.
Tavuk suyunu hazırlamak çok kolaydır. İhtiyacınız olan tek şey, kemikli bir tavuktur.

Evde tavuk suyu bulyon / tablet nasıl yapılır?
Son derece sağlıklı olan ev yapımı tavuk suyunun yapımı için kemikli tavuğu bir tencereye alın. Üzerini 2-3 parmak geçecek kadar su ekleyin. Tavuk suyuna farklı lezzetler katmak isteyenler, tencereye bir adet soğanı tüm olarak atabilir. İsteğe göre parça havuç da eklenebilir.

tavuk suyu yapimi

Tencereyi kaynamaya bırakın. Arada bir suyun üst kısmında biriken tortuları kaşıkla alın ve atın. Berrak bir su için bu gerekli. Kısık ateşte, 2 saate yakın pişme sağladıktan sonra, tavuk suyunu istediğiniz kaplara koyup saklayabilirsiniz.

Tavuk suyu nasıl saklanır?
Hazır bölmeli poşetlere tavuk suyunu koyduğunuzda donduktan sonra parça parça koparıp bulyon şeklinde kullanabilirsiniz. Bu poşetlerden yoksa, buz kalıplarını kullanabilirsiniz.
Kağıt bardakların içine koyarak da tavuk suyunu saklayabilirsiniz.

Tavuk suyu buzdolabında ne kadar saklanabilir?
Buzdolabında hava almayan bir kapta 2-3 gün saklanabilir. Çelik tencerenizde hava almadığı için 2-3 gün bozulmadan duracaktır. Ayrıca, hava geçirmez kaplara konarak, derin dondurucuda 6 ay saklanabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir