Spor Ayakkabı Yıkanır Mı?

Spor ayakkabılar oldukça çabuk kirlenmektedir ve temizlenmesi de gerçekten zahmetlidir. Spor ayakkabınızın beyaz kısımlarının sıkça kirlenmesi sizi çileden çıkarabilir. En önemli ve temizlenmesi gereken de beyaz kısımdır. Beyaz kısımların sürekli temizlenmesi gerekir aksi halde kötü bir görünüm oluşturmakta. Elde ya da makinde yıkanabilecek ancak kirlendiği anda müdahale çok önemlidir.

Peki spor ayakkabı yıkanır mı ?

Birçoğumuz spor ayakkabısını çamaşır makinesinde yıkamayı düşünmüş ancak zarar göreceğinden vazgeçmiş olabilirsiniz. Nasıl yıkanacağı ve kaç derecede yıkanacağı da dikkat edilmesi gerekenlerden biridir.

Elde yıkama yaparken sıvı deterjan ve sünger yardımıyla köpürterek ayakkabınızı tertemiz hale getirebilirsiniz. Ayakkabının bağcıklarını ayrı olarak yıkamayı unutmayınız. Aynı işlemi iki kez tekrarlayabilirsiniz ve 20-30 dakika bekletin. Daha sonra durulama işlemine geçebilirsiniz. Daha sonrasında güzelce kurulayınız.

Makinede yıkama yapacaksanız da ayakkabıyı ve bağcıkları bir filenin içine koyun. File yoksa yastık kılıfı gibi bir şeyin içine koyarak da yıkama yapabilirsiniz.

Eğer ki ayakkabı içinde yıkama talimatı varsa buna dikkat ediniz. Ayakkabının hassasiyet durumuna göre 30 derece yıkamak uygun olabilecektir. Ayakkabı ile birlikte farklı kıyafet de atmanız ayakkabının hızlıca çarpıp makineye zarar vermesini engelleyecektir. Sıvı deterjan kullanımını tavsiye etmekteyiz.

Direkt güneş ışığı olmayan bir yerde kurutulması gerekmektedir. Kurutma makinesine atılması tavsiye edilmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir