Sırt Üstü Uyumak Zararlı Mı?

Uyku, hayatımızda en önemli ihtiyaçlarımızdan biri ve yeterli süre uyumak hayat kalitesini artırmaktadır. Sağlıklı bir birey olmak için yeterli süre uyumak gereklidir. Uzmanlar en sağlıklı uyku pozisyonu olarak sağ yan yatışı önermektedir. Sırt üstü yatmayı tavsiye edenler olsa da birçok uzman tehlikeli bir yatma şekli olduğunu açıklanıyor.

Sırt üstü yatma pozisyonu, dilin geriye kaçarak nefes borusunu tıkamaktadır. En sağlıklı yatış pozisyonu olarak sağ yana yatış tavsiye edilmektedir. Sol tarafa yatıldığında da kalp atta kalmakta ve fonksiyonları bozduğu bildirilmektedir.

Sırt üstü yatmak horlamaya ve dilin geriye kaçmasıyla uyku sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir. Yatılan yastığın normal yükseklikte olması tavsiye edilmektedir. Bahsettiğimiz gibi sırt üstü uyumayı tavsiye eden uzmanlar da var tabii ki. Bu şekilde yatıldığında yüze bir şey değmeyeceği için yüzde kırışıklık oluşmayacak ve boyun ve sırt ağrıları oluşmayacak deniliyor. Sırt üstü yatmayı tavsiye eden uzmanlar, uyurken en iyi dinlenme şeklinin de bu olduğunu iddia ediyor.

Sırt üstü uyumak horlama gibi sonuçlar doğurmuyorsa tehlikeli bir duruma neden olmayacaktır. Hafif solunum ve ağır solunum bozukluğu bulunan hastaların yine de sırt üstü yatmaması tavsiye edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir