Renkler ve Etkileri

Psikoloji öyle bir şey ki insan mutluyken bir anda tüm dünyanın yükü üzerindeymiş gibi hissedebiliyor. Parçalı bulutlu hava gibi güneş bir açıp bir kapatabiliyor. İnsan olarak bir günümüz bir günümüzü bile tutmayabiliyor. Bunun neden olduğunu düşündünüz mü? Belki uyuduğunuz ortamdan, belki uyuduğunuz ya da uyandığınız saatten kaynaklanabilir. Bir katkısı olur diye düşünüyorsanız renklerin gücüne de inanmalısınız.

Renkler üzerine sayısız araştırma yapılıyor. Renkler insan hayatını ve psikolojisini olumlu veya olumsuz etkileyebiliyor. Hatta günlük giyim renklerimiz bile o günü etkileyebiliyor.

İlk olarak sarı rengi denemelisiniz. Sarı renk insana huzur ve ferahlık ancak yatak odasını sarı renge boyamak iyi bir fikir değil. Sürekli sarı ortama maruz kalmak beyni yorar. Sakin olmanız gereken bir yere gidecekseniz pembe renk size göre olabilir. Çünkü pembe renk iç huzuru sağlamaya yarar. Yatak odasında mavi renkleri tercih etmelisiniz. Uykusuzluk çekiyorsanız öncelikle duvarları açık maviye boyayın, mavi pijamalar giyin ve mavi nevresim takımını da yatağınıza örtün. Bir de böyle deneyin bakalım işe yarıyor mu?

Çocuk odasını ise beyaza yakın renklere boyamakta fayda var. Erkek çocuk için çok açık mavi, kız çocuk için açık pembe renkleri kullanabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir