Online Market Alışverişinde Abonelik Sistemi

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de online süpermarket alışverişi yapanların yüzde 40’ı sürekli yaptığı alışverişleri abonelik modeliyle yapmak istiyor. Yurtdışında abonelik modeli sistemi Türkiye’de de ilgi görmeye başladı.

Konaklama, ulaşım ve eşya kiralama gibi kadar birçok farklı sektörde kullanılan “paylaşım ekonomisi”, yükselişe geçti. Tüketicilerin sahiplik beklentisinden uzaklaşıp, tükettikleri kadar ödedikleri bu yeni ekonomi modeliyle birlikte örneği ABD’de market alışverişlerinden tüketici elektroniğine kadar birçok üründe abonelik modellerine dönüldü. En önemli özelliği tasarruf olan bu paylaşım ekonomisi birçok yeni iş fikrinin doğmasını da sağlıyor. Türkiye’de de market alışveriş sektöründeki geleneksel satın alma modeli yerine abonelik sistemi ile daha çok tasarrufa teşvik eden modeli ilk olarak ortaya koyan AydanAya.com 6 ay gibi kısa bir sürede 100 bin üye sayısına ulaşmayı başarmış. 2018 yılının Temmuz ayında süpermarket alışverişleri için pazaryeri olarak hizmet vermeye başlayan girişim, yurt dışından da yatırım almayı başarmış.

Tüketicilerin sürekli tükettiği ürünler için her seferinde internet sitelerine girmeden, diledikleri ürünlere abone olmasını sağlayan siteler belirlenen sıklıkta siparişlerin ücretsiz kargo ile tüketicilere ulaştırıyor. Üreticiyle tüketiciyi başka aracı olmadan buluşturarak tüketicilere uygun fiyat ve sık tüketilen ürünlerin tedariği için zaman tasarrufu sağlıyor. Online market alışverişlerindeki abonelik sistemi tüketicilerin marketlerde ihtiyaç fazlası anlık satın alma yapmasının da önüne geçiyor. Siteye girmeden sadece ihtiyaçların sürekli olarak her ay gelmesi ve yeni ürünlere çok bakılmaması bir avantaj sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir