Okulların Açılmasına Az Kaldı

Uzun bir yaz tatilinin ardından okulların açılmasına az bir zaman kaldı. Tatilin rahatlığına alışan çocuklar için yeni bir okula uyum dönemine hazır olun.

Tatil döneminde sıkıntılı bir dönem geçirildiğinde öğrencinin okula uyumu, ders başarısındaki değişimler ve arkadaşlık ilişkilerindeki farklılıklar daha dikkatli takip edilmelidir. Bu noktada çocuğu çok iyi gözlemek; çocuğa konuşabileceği ve sıkıntılarını aktarabileceği ortamları hazırlamak, gerekli olan durumlarda öğretmenleri yaşanan zorluklarla ilgili bilgilendirmek, çocuğun duygusal ve akademik yaşantısında ciddi olumsuzluklar görülmeye başladığında çözüm yolları işe yaramazsa ders programı ağırlaşmadan bir uzmandan yardım almak çok önemlidir.

Çocukları yeni bir ders yılına başlarken anne babaların özel bir şeyler yapmalarına, farklı önlemler almalarına gerek yoktur. Her zaman olduğu gibi çocuklarını kayıtsız şartsız sevdiklerini ve kabul ettiklerini, çocuklarının kendileri için ne kadar değerli olduğunu, çocuklarının yaşadıkları ve yaşayabilecekleri sorunlarda onlara destek olacaklarını çocuklarına göstermekten başka… Çünkü sevgiden daha etkili bir iletişim yolu yoktur.

Çocuklar ilk günlerde okula uyum sağlamakta sıkıntılar yaşayabilirler. Buna rağmen doğal olarak ve kısa zamanda değişimlere uyum sağlarlar. Anne babaların gerekebilecek durumlarda daha iyi gözlemci olmaları, çocuklarının değişimleri ile uyum süreçlerini takip edebilmeleri ve gerektiğinde çözüm yolları üretebilmeleri çoğu zaman çocuğa yeterli desteği sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir