Naftalin Kansere Yol Açıyor

Mevsim değişiyor. Bu değişiklik kıyafet dolaplarına da yansıyacak kuşkusuz. Kazaklar kaldırılıp yerini tişörtlere bırakacak. Eğer kışlıkların arasına naftalin koyacaksanız bir kez daha düşünün. Çünkü uzmanlar naftalin sağlığa zararlı diyor. Ama korkmayın kışlık kazakları bir sonraki sezona saklamanın daha sağlıklı bir yolu var.

Naftalin, Avrupa’da yasaklanmış olan bir madde. Katı halden sıvı hale geçmeden buharlaşabiliyor. Kötü tarafı, elbiseler genellikle yatak odasında bulunuyor ve kişiler orada uyuyor. Gece boyunca sıvılaşmadan buharlaşan naftalini kişiler soluyor. Kıyafetlere siniyor ve soluduğumuz havada bulunuyor. Kıyafetlere sinen deri yoluyla vücudumuza girip toksik etkisi yapabiliyor. Akciğerlere çekmek gırtlak kanserine, akciğer kanserine uzun vadede neden oluyor ki sigaranın içerisinde de naftalin bulunuyor.
Sadece bununla da sınırlı değil, kansızlığa da neden oluyor naftalin. Yazlıkları çıkarırken kışlıkların içine naftalin koymayın.

Peki naftalinin yerine ne kullanabiliriz?

Sandal ağacı yağı, defne yaprağı ve hepimizin bilmiş olduğu ve sevdiği lavanta yağı kullanılabilir. Sandal ağacı aktarlardan bulunabilir. Sandal ağacının kendisi sık bulunan bir şey değil ve biraz fiyatlı. Lavantayı temin ettikten sonra küçük keseciklerin içerisine koyup kıyafetlerinizin arasına yerleştirebilirsiniz. Kimyasaldan uzak, alternatif, sağlıklı ve en iyi yöntemler bunlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir