Diş Florlama Zararlı Mı?

İlkokul öğrencilerine okulda diş florlama uygulamaları yapılıyor. Birçok aile bunu duyunca şaşırıyor. Peki diş florlama nedir? Bu uygulama yapılmadan önce de aileden izin belgesi alınıyor, sadece izin veren ailelerin çocuklarına bu diş florlama uygulaması yapılıyor.

Aslında florür maddesi diş çürümelerini engelleyen bir mineral. Florür maddesinin zararlı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda açıklanmaktadır. Bu uygulama Avrupa ülkelerinde de yapılmaktadır. Bazı araştırmalar florür cilasının dişlere uygulandığında diş çürükleri ve diş kaybında azalmalar görüldüğünü belirtilmektedir. Bazı araştırmaların sonucunda da florür cilasının hiçbir faydası olmadığı gerçeği ortaya çıkıyor.

Diş florlamanın faydası ve yan etkileri ciddi bir şekilde tespit edilmemiştir. Florürün insan sağlığı için çok zararlı olduğunu savunanların sayısı bir hayli fazladır. Aynı zamanda diş macunlarının üzerinde 6 yaşın altında olan çocukların erişemeyecekleri yerde saklayınız ve yutmayınız şeklinde uyarılar da yazmaktadır.

Bazı diş hekimleri florür maddesinin doğru miktarda ve doğru şekilde uygulanırsa diş çürümesini engellemek için çok doğru bir yöntem olduğunu bildirmektedir. Düzenli diş fırçalama, sağlıklı beslenme, düzenli diş hekimi kontrolü yapıldığı takdirde bu yönteme gerek bile kalmayacağı belirtilmektedir. Diş florlama zararlıdır demek için yeterli bir kanıt bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir