Mucizevi Arı Ekmeği Nedir?

Arılar mucizevi varlıklardır. Çiçek çiçek dolaşarak bir mucizeyi gerçekleştirirler. Bu yüzden arıların ortaya çıkardığı her ürün çok değerlidir. Başta bal olmak üzere, polen, arı sütü, arı ekmeği gibi ürünleri bulunuyor. Hepsini duymuş da olabilirsiniz ancak sonuncu olan arı ekmeğine biraz daha yabancıyız.

Arı Ekmeği Nedir?
Her canlının karnını doyurmaya ihtiyacı vardır. Nasıl ki insanlar için ekmek doyurucu bir gıdaysa arılar için de arı ekmeği öyledir. Arılar çiçek çiçek gezerek topladıkları polene kendi enzimlerini de ekleyerek ekmeklerini üretirler. Bu ekmekle yavrularını beslerler.
Arı ekmeği; dış zarı sebebiyle insan vücudu tarafından sindirilemeyen polenin, arı enzimleriyle fermente edilerek ve dış zarı parçalanarak tüm besin içeriğinin sindirilebilir hale getirilmiş halidir.

Arı Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?
Arı ekmeği en başta iyi bir bağışıklık sistemi güçlendiricidir. Ayrıca önemli bir antioksidandır. Antioksidan ve antimikrobiyal özelliklerinin yanı sıra arı ekmeğinin kolesterol ve kan basıncı seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olduğuna dair de birkaç çalışma bulunuyor. Doğal bir vitamin ve mineral kaynağı olan arı ekmeğinin, mide bağırsak florasını düzenleyici, zihinsel aktiviteyi arttırıcı, bağışıklığı destekleyici etkileri olabileceği üzerine araştırmalar mevcut.

ari ekmegi

Arı Ekmeği Nasıl Tüketilir?
Ekmek denince akla büyük porsiyonlar gelse de arı ekmeği aslında miniciktir. Karabiber tanesi gibi görünen ekmekçikler ağızda çiğnenerek veya süte karıştırılarak tüketilebilir. Bu taneciklerden günde 7-8 tane tüketilebilir.

Arı Ekmeğini Kimler Tüketebilir?
Ek gıdaya geçmiş bebekler ve arı ürünlerine alerjisi olmayan her yaştan insan tüketebilir. Düzenli kullanılması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir