Makinelerde Kireç Çözücü Kullanılmalı Mı?

Bulaşık makinelerinde kireç çözücü kullanmanın zorunlu olduğunu düşünenlerden olabilirsiniz. Birçok ev hanımı reklamların da etkisiyle çamaşır makinesi için kireç sökücü ürünlerini kullanıyor. Reklamlarda çamaşır makinesinin ömrünün artması için, rezistansın kireç tutmaması için kireç çözücü öneriliyor. Büyük şehirlerde sular kireçli değil. Şebeke suyunun bu kadar kireçli gösterilmesi, tüketiciyi yanıltmaktan başka bir şey değil. Kullandığınız su kuyu suyu ise ve kırsal kesimde iseniz belki bir ihtimal suyunuz kireçli olabilir. Fakat suyunuz kireçli bile olsa rezistansın bu kadar kireç tutmasının mümkün olmadığını uzmanlar da bize iletti. Rezistans kireç tutup kullanılmaz hale gelse bile bu parçanın fiyatı o kadar da yüksek değil. Rezistans işçiliğiyle birlikte 100 TL gibi bir ücretle değiştirilebiliyor. Bazı bulaşık makinelerinde kendiniz makinenin rezistansını söküp kontrol edebilmektesiniz. Bazı ev hanımları bu şekilde rezistansı kontrol ediyor.

Ayrıca suyunuzun kireçli olduğuna eminseniz, çamaşır makinesinde kireç çözücü kullanmak yerine tesisata ya da makineye çeşme ile makine arasına kireç önleyici taktırabilirsiniz. Bu çok daha uygun bir çözüm olacaktır.

Tüketicilerin bu derece abartılı reklamlarla kandırılmasını etik bulmuyoruz. Devletin ilgili kurumlarının bu reklamlar hakkında gerekeni yapması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir