Kombu Çayı Nedir

Kombu çayı aynı zamanda Kamboçya çayı gibi isimlerle de bilinen oldukça farklı bir çay. Kombucha adlı bir mantarla hazırlanan bu çay son yıllarda duyulsa da çok eskiden beri bilinmektedir. İçerisinde yararlı bakteriler ve mayalar bulunan bu çay oldukça yararlı. Sağlık iksiri ve hatta ölümsüzlük çayı adı dahi verilen bir içecektir. Kombu çayı tehlikesi olarak bazı haberler yapılsa da herhangi bir zararı olduğu yönünde bilgi yoktur.

Yağların yakılmasını hızlandırır ve kilolardan kurtulmayı sağlar. Vücutta bulunan iltihaplara karşı iyileşme sağlar ve vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır. Tansiyon sorunu yaşayanlara için yüksek tansiyonu dengeler. Kalp damar hastalıklarına karşı korur. Sinir sisteminin çalışmasını düzenler. Kan şekerini düzenler. Alerjilere karşı faydalıdır. Saçların hızlı uzamasını ve güçlenmesini sağlar. Kombu çayı ile kanseri yenenlerin haberleri de medyada karşımıza çıkmaktadır. Bu çayı tüketen kişiler ruhsal ve bedensel sağlığı düzenlediği ve yorgunluklarının azaldığını belirtmektedir.

Evde bu çayı yapmak mümkün fakat bu mantar her aktarda bulunmuyor. İnternette kombucha mayası veya kültürür olarak aradığınızda ulaşıp satın alabilirsiniz. Aynı zamanda hazır çay olarak da internette ve aktarlarda bulmanız mümkün. Bu çayın bilinen bir yan etkisi mevcut değil. Aşırı tüketimi soruna neden olabilir. Hamileler ve emziren anneler için tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Eğer ki bir çekinceniz varsa ve kullanıp farklı etkilere neden oldu ise doktorunuza danışmanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir