İsveç Duşu İle Kilolardan Kurtulun!

Sıcak bir duştan sonra son 1 dakika buz gibi soğuk su ile yıkanmaya İsveç duşu adı veriliyor. Tabi ki kolay bir uygulama olmadığını biliyoruz ama oldukça faydalı.

Vücudu 1 dakika boyunca şoka uğratarak yağlardan kurtulmanız mümkün. Aynı zamanda cildiniz ve saçlarınız için de oldukça faydalı. Bu duş bağışıklığınızı güçlendirmeye faydalı olduğu gibi rahat bir uyku uyumanızı da sağlıyor. Psikolojik olarak da dayanıklı bir hale gelmenize faydalı olacaktır. Soğuğa dayanıklı hale gelmek uzmanlar tarafından da önerilmektedir.

Soğuk duşlar nezle, grip ve enfeksiyonlara karşı da koruyucu etkiye sahiptir. Kan dolaşımını iyileştirmekte ve damarları da güçlendirmektedir. Eğer kronik olarak soğuk el ve ayaklardan da şikayetçiyseniz ve çok fazla terliyorsanız, mutlaka soğuk duşu deneyin. Gün içinde enerjik olmanızı sağladığı gibi depresyonu da azalttığı bilinmektedir. Virginia Common Wealth Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre soğuk su beynin mavi noktalarını uyarıyor.

Kahverengi yağ hücresi adı verilen hücrelerinin üretilmesine neden olan soğuk duş daha fazla enerjinin yakılmasına, böylece de daha hızlı kilo kaybına neden olur. Artan kahverengi yağ düzeyi, artan kan basıncı ve vücut sıcaklığı ile beraber kimyasal reaksiyonlar da daha da hızlanır. Metabolizma hızını artırmak birçok kişinin istediği durum. Çünkü böylece hem kilo kaybı artacaktır, hem de kas üretimi artacaktır.

İsveç duşunun asıl amacı soğuk duş etkisi yaratarak gün boyunca daha zinde olmanızı sağlamaktır. Sıcacık sudan sonra buz gibi suyla yıkanmak zor olduğu için ılık suyla yıkanıp en son buz gibi suya yavaşça geçebilirsiniz. Bu işlemi sürekli tekrarladığınızda duruma alışacaksınız ve bir sonraki duşta daha iyi sonuçlar alabileceksiniz. İsveç duşunu uyguladıkça vücudun daha da sıkılaştığı görülebiliyor. Bu işlemin günlük hayatta olaylar karşısında da daha da sakinleşmenizi sağlayacağı bilinmektedir. Cilde ve saça da iyi geldiğini de düşünürsek hemen denemek ve alışmak gerek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir