Boşanma Protokolü Nedir?

Boşanma Protokolü Nedir?

Boşanma Protokolu Anlaşmalı boşanma davalarının olmazsa olmazıdır. Taraflar Evlilik birlikteliklerini anlaşmalı olarak sona erdirmek istediklerinde Aile Mahkemelerine sunmak zorunda oldukları bir anlaşma örneğidir.

Boşanma Protokolünün Önemi Nedir ?

Boşanma davaları niteliği itibariyle karmaşık süreçleri içerisinde barındırır. Bunun sonucu ise boşanma davalarının uzun sürmesine yol açmasıdır. İşte bu durumda anlaşmalı boşanma davası dediğimiz dava türünde boşanma protokolü karşımız çıkmaktadır. Bu Protokolün önemi ise, eşlerin boşanma sürecinde üzerinde anlaştıkları hususları içerisinde barındırmasıdır. Anlaşmalı boşanma davasında, Aile mahkemesi hakimi eşlerin sundukları boşanma protokolüne göre karar vermektedir. Bu neden boşanma protokolünün özenle hazırlanması gerekmektedir. Zira eşlerin tazminat , nafaka ve aile mallarının paylaşılmasına ilişkin verilecek kararlar bu protokolde belirlenecektir. Bu nedenle hazırlanan protokol eşler açısından büyük öneme sahiptir.

Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boşanma Protokolü hazırlanmasının özel bir şekil şartı yoktur. Eşlerin üzerinde anlaştığı hususların açık ve net olarak yer alması anlaşmalı boşanma davaları açısından yeterlidir. Ancak belirtmek gerekir ki Aile mahkemesi hakimi tarafından boşanma protokolüne göre karar verileceği için hak kaybına sebep neden olmayacak şekilde boşanma protokolü hazırlanmalıdır. Peki burada hak kaybından kastedilen nedir ? Boşanma davalarının mali sonuçları ciddi yaptırımlar içerdiğinden protokolde belirtilmeyen hususlarda artık bir daha geri dönüş söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle protokol hazırlanırken medeni kanunda ve yargıtay içtihatlarındaki bazı hususların gözetilerek bu protokolün hazırlanması gerekir. Hukukbilimi.net seminerlerinde boşanma protolünün hazırlanmasına yönelik temel bilgiler ve bir çok önemli bilgiler sizinle paylaşılacaktır.

Boşanma Protokolü Hazırlarken Avukata Danışmalı mıyım?

Avukata danışmaya ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri hukukbilimi.com’da bulabilirsiniz. Hukukbilimi.net’in düşük maliyetli seminerlerinden edindiğiniz bilgilerle kendi boşanma protokolünüzü bir avukat kadar bilinçli bir şekilde  hazırlayabileceksiniz. Burada önemle üzerinde durmak isteğim bir diğer konu ise internetten edinilecek ucuz ve yanlış bilgilerle protokol hazırlamak boşanma davası açısından geri döndürülemez hataların başlangıcı olacaktır. Bu sebeple doğru ve güvenilir kaynaklardan yararlanarak boşanma protokolünü hazırlamanız boşanma davalarında kazançlı çıkma ihtimalinizi artıracaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir