Kıvırcık Lahana Kale Nedir

Kıvırcık lahana olarak da bilinen kale bitkisi oldukça faydalı. Süper sebze olarak adlandırıldığın bu sebze ünlülerin tüketmesiyle birlikte çok daha popüler hale geldi. Turpgillerden olan bir sebze olan kıvırcık lahana ingilizce Kale olarak biliniyor. Ülkemizde çok fazla bulunabilir olmasa da oldukça faydalı bir sebzedir.

Bu ailenin en yakın üyesi karalahanadır. Turpgiller içerdikleri vitamin ve minerallerin yanı sıra, hastalıklarla savaşan bileşenleriyle en besleyici sebzelerdendir. Glukozinolat adlı doğal kimyasalın en önemli kaynaklarından olup bunların yıkılması ile kansere karşı koruyan bileşenler ortaya çıkmaktadır. Kara lahananın başka çeşidi olan kale bitkisinin 100 gramında 30 kaloriye sahip olması ve hiç yağ içermemesi diyet yapanlar için oldukça iyi bir besin. Kale sebzesi sütten daha çok kalsiyum içeriyor ve demir içeriğiyle de zengin.

Bir onkoloji araştırması, haftada 1 porsiyon kıvırcık lahananın 2 yıl boyunca yenmesi ile göğüs, kolon ve ağız kanseri riskinin yüzde 17, yemek borusu kanseri riskinin yüzde 27 ve böbrek kanseri riskinin de yüzde 32 azaldığını gösteriyor. Her sebzenin kansere karşı savaştığı bilinmelidir. İçeriğinde bulunan lif, folat, potasyum, C, E ve K vitaminlerinin yanında gözlere faydalı olan karotenidleri de fazlaca içermektedir. Bu bileşenler de kansere karşı savaşmaktadır.

Ayrıca vücutta bulunan iltihaplara ve kalp rahatsızlıklarına karşı da vücudu korumaktadır. Parlak renkli olan sebzelerin beyaz sebzelere karşı daha faydalı olduğu da diyetisyenler tarafından belirtilmektedir.

Çok fazla potasyum içeriği için kalp ve böbrek hastaları için tehlikeli olabileceği gibi cilt sorunlarına da neden olabilmektedir. Bu sebeple de çok aşırı tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Kale lahana çok fazla haşlanmaz ve çiğ şekilde de tüketilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir