Glutensiz Beslenme Nedir?

Beslenme ile ilgili her dönem farklı tartışmalar olabiliyor. Şimdilerde de gluten için kötü bir imaj oluştu ve herkes glutensiz beslenmenin faydalarını zararlarını merak ediyor.

Çölyak hastası olmadığı halde glutensiz beslenmek acaba daha sağlıklı bir seçim olur mu? gluten zararlı mı ?

Bilindiği üzere önceden karbonhidrat ve yağların insan sağlığı için zararlı olduğu gibi artık gluten de artık tartışılıyor. Arpa, buğday ve çavdardaki bir protein olup eklem ağrına, unutkanlığa ve kilo almaya neden olduğu nedeniyle suçlu ilan ediliyor.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre 1000 katılımcının yüzde 63’ü glutensiz bir beslenme planının fiziki ve akli sağlığı iyileştireceğini düşünüyor. Araştırmaya dahil olanlardan glutensiz beslenenler daha iyi sindirim, kilo kaybı gibi faydalarla karşılaştığını söylemektedir.

Ancak uzmanlar kesin olarak güvenilecek bir araştırma olmadığını söylemekte. Çölyak hastalığı veya gluten alerjisi olan birisi değilseniz tıbben gluteni hayatınzdan çıkarmanız tavsiye edilmemektedir. Glutensiz beslenme ile birlikte değerli olan besinlerden de uzaklaşmış olacaksınız. Glutensiz gıdalara da besin değerinin artırılması için şeker, sodyum ve yağ eklendiği bilinmelidir.

Glutenin faydalı olduğuna dair geçerli araştırmalar mevcuttur. Trigliserite olan faydalı etkisi ve kan basıncını düzenlemeye etkisi olduğu bilinmektedir. Gluten tüketmeyen kişilerin vücudunda bulunan sağlıklı bakteri oranın da azaldığı görülmektedir. Tıbbi Beslenme Dergisi adlı bir dergide yapılan araştırma glutensiz beslenmenin kilo alma ve obezite sorununa neden olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni de glutensiz üretilen gıdalara farklı takviyelerin eklenmesidir.

Gluten diyeti nedir ?
Glutensiz beslenme şekline bu isim verilmektedir. Ancak böyle bir diyete başlamadan önce tekrar düşünüp ve uzmanlara danışmayı ihmal etmeyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir